Jak lehký batoh už je moc lehký

Všestranný outdoorový atlet, který vášnivě věří v dobrodružství poháněné lidskou silou. Chodec, běžec, bikepacker, mořský kajakář. Přes třicet let se pohybuje přírodou, zajímá ho řízení rizika, funkční vybavení a tréninkový proces pro dobrodružné aktivity. Rád navštěvuje monumentální krajiny, od Sahary po Himálaj, od skotského pobřeží po asijský deštný les. Své zkušenosti a znalosti předává na kurzech ultralehké turistiky a v seakayakové škole.

Povídání s praktickou ukázkou. Jakou strategii při výběru vybavení a balení zvolit, abych dospěl k ideálnímu kompromisu, mezi váhou a efektivitou. Zaměříme se na klíčové vlastnosti vybavení, jako je funkčnost, odolnost, efektivita v čase, vhodnost vůči vnějším podmínkám a spolehlivost.

Pamir trail: 1 200 km pěšky přes Tádžikistán

1 200+ km samy pěšky přes hory Tádžikistánu — divokou liduprázdnou přírodou přes hory, ledovce i dravé řeky. Územím nikoho a ničeho…

Jak vám to zní? Jako bláznovství nebo jako Dobrodružství s velkým D? My se přiklonily k druhé variantě a rozhodly se jít do toho společně.

Zvládneme překonat všechny nástrahy? Poradíme si s náročným zásobováním i s rozmary vysokých hor? A podaří se nám jako prvním na světě tuhle trasu projít a tím oficiálně ustanovit Pamír trail?

Nechte se vtáhnout do tohoto výjimečného dobrodružství, které možná změní i váš pohled na situace v běžném životě.

FKT Camino Francé, překvapivě pestrých 10 dní do Santiaga

Asi nejzmámenější dálková evropská cesta. Pouť do Compostely láká ročně desítky tisíc lidí, stejně tak jí i řada lidí naopak považuje za nudnou cestu plnou davů. Na téměř 800 kilometrech severním Španělskem může být ale cesta lecčím: euforií i utrpením, osamocenou pěšinou i rušnou dálnicí, studenou mlhou i rozpáleným peklem, epickým dobrodružstvím i fádním dnem. Bezpochyby se ale jedná o nádhernou cestu, o čemž se vás Matěj bude snažit přesvědčit.

Matěj má za sebou již řadu různých akcí ve stylu fast and light (kolem Česka za 33 dní, okolo Mallorky za týden, Sněžka-Gerlach atd.) Tentokrát si zas ukrojil trochu větší krajíc a měl co dělat, aby ho spořádal. Povídání nebude o cestě za rekordem, ale hlavně o cestě jako takové. Bude se vás snažit nalákat, proč se do Španělska vydat a jak si tam najít to, co hledáme. Jak to tak bývá, humorných i obtížných situací se na takové cestě nasbírá nespočet, takže o zábavu bude postaráno v každém případě.

Z Laponska až do indického Himálaje


Pavel se krátce před festivalem vrátil ze svého milovaného severu, co je nového v podzimním Laponsku? Jaká byla zimní výprava do Kyrgyzstánu? Zimní cesty otevírají nové dobrodružné možnosti. V indickém Himálaji se vydáme na dlouhý trek neznámým Kumaonem u hranic s Nepálem a Tibetem. Čeká nás svět hlubokých lesů, pastevců a odlehlých vesnic, kde je cizinec velkou vzácností. Jaký byl návrat do „Malého Tibetu“ po více než deseti letech? Indie, to je cestování až na dřeň.

Via Slovakia — promítání filmu

Dokumentární film Via Slovakia vypráví příběh neobyčejného turisty Slavomíra Duchoviče, který během 82 dnů prošel nejdelší turistickou trasu na Slovensku, přes 1 870 km po hranicích Slovenska. Slavomír objevuje poklady slovenské přírody a kultury, ukazuje krásy a adrenalinové atrakce, které tato oblast nabízí. Na cestě zažívá krize, sáhne si na dno svých sil, musí překonat své strachy, ale vždy se postaví, a jde dál. Tak jako ve svém osobním životě, kde mu putování pomohlo vyrovnat se se závislostí a bouřlivou minulostí.

Gašer Léňa a Kája

28. července 2024 se dvěma krkonošským horolezkyním Lence Erlebachové a Karolíně Grohové podařilo zapsat do historie nejen Českého alpinismu tím, že jako první Češky stanuly na vrcholu pákistánské osmitisícovky Gasherbrum 1 (8080 m). Děvčatům se navíc podařilo realizovat výstup v tzv. lehkém expedičním stylu bez umělého kyslíku a bez pomoci výškových nosičů a zabezpečení horských vůdců. 

Čistota a elegance s jakou krkonošské horolezkyně zvládly na vrchol vystoupit nemá v současném ženském alpinismu srovnání.

Přejít na začátek