osobnosti festivalu

Nicolette Havlová – Poutí k branám orientu

Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Nicolette Havlová se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko s návštěvou české komunity v Banátu, pro kterou uspořádala sbírku, a pokračovala přes Srbsko, Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů,(ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci.
Pavel Svoboda – Neokoukané treky světa

Fotograf a cestovatel Pavel Svoboda miluje hory a rád vyrazí na výpravu do málo okoukaných míst. Kam si vyšlápnout na atraktivní a neznámé treky ve Střední Asii, Jižní Americe či na populárním Islandu? Ve speciální festivalové přednášce navštívíme Nepál, exotický Pamír v Tádžikistánu, zapadlý ostrov v Chile a ještě zapadlejší trek v Kolumbii. Projekci zakončíme na Pavlově oblíbeném evropském severu.
Andrea Trojanová, Lenka Erlebachová – Dvojité okno na Alpamayo

Když vám dítě doma oznámí, že letní skautský tábor bude na celé tři týdny, otevřou se vám již dávno zavřené šuplíky plné vysokohorských snů. Jeden však vyčníval. Cordillera Blanca a výstup na Alpamayo. Jedeme!
Jsme vyznavačky čistého, alpinistického stylu, tedy bez jakékoliv cizí podpory, tentokrát i bez mužů. Ty jsme na chvíli opustily a vyrazily na čistě dámskou expedici. Jenže tak lehké to nebylo. Zátěžové testy ukázaly, že ve výšce 6000 metrů se budeme pohybovat jako geronti s košíky v nákupáku. Nezbývalo, než se na horu připravit a to jak fyzicky, tak technicky. Doma za běžného chodu smrtelníků. Práce, děti, rodina, však to znáte. Povedlo se? Přijďte si poslechnout naše holčičí povídání o jednom velkém dobrodružství.
Matěj Švec – Cesta sv. Olafa a další mikro-dobrodružství

Matěj má už skoro klasicky zase jen týden čas, ale na druhou stranu kopec odhodlání vytěžit z něj maximum. Letos se vydal na poutní cestu svatého Olafa z Lillehammeru do Trondheimu. Přes 400 km, 5 dní a spoustu humorných situací. I když by se mohlo zdát, že v takovém tempu člověk z cesty nic nemá, opak je často pravdou. V čem je zážitek stejný a v čem zas úplně jiný se dozvíte v Matějově promítání. Kromě putování mezi norskými farmami, odlehlými horami a hlubokými bažinami Matěj přidá ještě pár svých krátkých taškařic a povypráví o konceptu mikro-dobrodružství. 
Monika Klemšová – Ze Stockholmu do Helsinek na paddleboardu

Je nejvyšší čas plnit si sny. Ty moje jsou o svobodě, klidu a vodním putování čistou přírodou. Zamilovala jsem si Skandinávii a rozhodla se ji procestovat na paddleboardu. Tak se zrodil projekt „S paddleboardem zemí Vikingů“. Letos jsem se vydala po moři ze Švédska do Finska.
Během první cesty před dvěma lety se mnou na jednom ze švédských jezer povýšeně laškoval německý kajakář: „Kampak na té matraci?“ Ano, mořský kajak je nádherný. Jenže já propadla pádlování ve stoje. Je to příjemný pohyb, který dá do pořádku celé tělo. Toužila jsem plout někam hodně daleko, a tak jsem si, navzdory všem pochybovačům, pořídila „expediční matraci“. Má své limity, ale i hromadu výhod. Stačí se přizpůsobit a rozumně plánovat.
Tři expedice na sever mi daly spoustu nezapomenutelných zážitků, nové přátele a dohromady celkem 1 300 upádlovaných kilometrů. Daly mi taky odpověď, jestli se člověk po padesátce, kterého všechno bolí, může vydat sám na dalekou cestu. Může. Dlouhé cesty uzdravují.
Johana Šťastná, Roman Bojda – Arizona trail

Roman a Johana začali s bikepackingem před osmi lety na závodě 1000 Miles Adventure přes Československo. Od té doby absolvovali několik dalších cest s naloženým kolem v terénu. Bezpočet dnů a nocí strávených v Čechách, na Slovensku, v Rumunsku, Polsku, Itálii nebo Srí Lance. To všechno jsou bezpochyby zajímavé destinace. Avšak nic se podle nich nevyrovná bikepackingu v USA a Kanadě. Příroda je divoká, rozlehlost a osamocení jsou obrovské, trasy kultovní. Zjistili to po absolvování Tour Divide, 4400 km dlouhé trase vedoucí z Kanady do Mexika přes Skalisté hory a na Oregon Timber Trailu, kterému se podle nich nic nevyrovná. Severní Amerika, místo kde se stal bikepacking náboženstvím. Letos na jaře se vydali trochu jižněji. Na Arirozna Trail, kde se dostali na hranici (možná až za hranici) jejich možností. V hlavě mají společně dokončit tzv. Triple Crown ke kterému jim chybí Colorado Trail. Arizona Trail: 1300 km převážně po singltreku pouštní krajinou, ve vedru a s nedostatkem vody. Ale taky lesy, hory a neskutečně hvězdná obloha. Dobrodružství na hranici možností. To je AZT, bezpochyby jedna z nejtěžších tras pro bikepacking v Severní Americe, kde jedinou jistotou je každé ráno obloha bez mráčku.
Filip Zeman – Workshop Wim Hod metody

Jsem táta dvou skvělých kluků, s nimiž se rád vracím do hravých dětských let. Jsem také chlap, co si prožil své vrcholy i strmý pád na úplné dno po krachu manželství. Bývalý rebel se svými démony. Dobře vím, co je to boj se závislostmi. Třetím rokem praktikuji Wim Hof metodu a na vlastní kůži pociťuji její blahodárné účinky na těle, mysli i duši. Metoda mi pomohla překonat nejobtížnější období mého života plné depresí, úzkostí a strachů. Pocitů, že jsem svůj život definitivně prohrál. Výrazně přispěla ke změně mého životního stylu a celkovému přístupu k životním hodnotám směrem k pokoře, vděčnosti a laskavosti. Uchvátila mě natolik, že jsem se po 20 letech rozhodl zanechat kancelářské práce, jež mi postupem let přestala dávat smysl. Vystudoval jsem Wim Hof Academy a začal se metodě věnovat profesionálně. Jako certifikovaný instruktor Wim Hof metody předávám účastníkům kurzů své zkušenosti s praktikováním metody a pomáhám jim odkrýt skrytý potenciál a obrovskou sílu, která v každém z nás je. Miluji také hory a cestování, zvláště pak Himálaj a Nepál.

Petr Kosek, Jakub Čech – Hayduke Trail

Trasa dlouhá 1.300 km prochází divočinou jižního Utahu a severní Arizony. Vede pouštní krajinou a desítkami kaňonů národních parků Arches National Park, Canyonlands, Capitol Reef, Bryce Canyon, Grand Canyon a Zion National Park. Není tak populární, jako jiné dálkové traily v USA, o to víc je opředena legendami. Celou ji ročně projde jen pár desítek nadšenců a bývá označována jako nejtěžší americký trail. Co je na tom pravdy vyzkoušela na jaře 2022 trojice Čechů pod hlavičkou NALEHKO.

Jakub Gsela – NorthCape – Tarifa bike race

Cestování na kole a bikepackingovým závodům bez supportu se věnuje více než 10 let. Více než závoďákem se cítí být cestovatelem, který objevuje svět a lidi v něm ze sedla kola.

O závodu:

3. ročník závodu NorthCape – Tarifa, který spojuje nejsevernější pevninský bod Evropy – Nordkapp v Norsku a nejjižnější bod Evropy – španělské město Tarifa. Tyhle 2 místa spojuje přes 7.500 km, 120.000 nastoupaných metrů a jedna pevně daná trasa. Trasa nejdelšího silničního cyklistického na světě. Trasa zavedla účastníky přes 15 evropských zemí. Od norských fjordů, přes Finsko plné jezer, rovinaté Pobalstké státy, Českou republiku, Německo, Rakousko, Itálii, hornaté Švýcarsko, Francii s několika kopci z Tour de France až na jih Španělska s výjezdem na nejvyšší bod trasy – Pico de Veleta (3.370 m). Závod se jede bez podpory či zabezpeční, cílená pomoc je zakázana. Účastníci si sami musí zajistit jídlo, přespání, servis, atd.

Přejít na začátek