Středozem očima orla

Vidět neviditelné, uchopit neuchopitelné, využít předvídatelné. Přemýšlet pod nátlakem, ve strachu, stresu časovém i duševním. Je to krásná hra a následky proher mohou být někdy bolestivé, následky výher se však počítají v desítkách až stovkách kilometrů dlouhých letů přes hory, krajinu a gigatunách perspektiv hodných bohů. Ďurifuk létal v Antarktidě, Severní a Jižní Americe, Asii, Africe a samozřejmě Evropě… a poslední světadíl, ten Australský si však opravdu vychutnal. Bivakovým sólo přeletem dlouhým 1100km přes Jižní ostrov Nového Zélandu. Jaká byla tato 19 dní dlouhá výprava? Špicová, to je jasné! Ale jak něco takového dokázat jen na křídlech větru?

Great Himalaya Trail

Great Himalaya Trail, který měří 1700 km, je považován za nejtěžší dálkový trail na světě. Úspěšně ho zatím dokončila ani ne stovka lidí z celého světa. Mezi nimi i dvě holky – přírodovědkyně a trekařka Pavlína Adam s kamarádkou Sarah, které se tak staly vůbec prvními ženami (a Pavlína prvním člověkem z Česka), které tento náročný trek prošly samy a bez jakékoliv podpory. Za 101 dní se jim podařilo dostat z základního tábora Kanchenjungy na východě k hranicím s Tibetem na západě. Zdolaly při tom přes 20 pětitisícových a 2 šestitisícová sedla, překonaly 240 tisíc metrů převýšení, spořádaly přes stovku dalbhatů a přežily dva velké pády.

Jelikož tento trail absolvovalo dosud jen tak málo lidí, a polovina z toho byli Nepálci, bylo těžké dohledat si o něm jakékoliv informace. Pavlína se Sarah tak rozhodně netušily, že kromě zdolávání pěti a šestitisícových sedel je čeká také klesání do nížin, kde jim v džungli budou nad hlavami skákat opice a na každém kroku se do nich snažit zakousnout krvelačné pijavice. Kde se budou klouzat ze svahu po bahenních klouzačkách, aby si to vzápětí mohly vyjít zpět do pěti tisíc metrů, kde je bude čekat sníh, led a technická horská sedla, na která bude potřeba plná ledovcová výbava. A tak pořád dokola, každý den.

Last Dance of Triple Crown of Bikepacking – The Colorado Trail

Pro tuhle fotku, jeli jsme světa kraj!

Tehdy v sedle Marshall, jsem poprvé slyšela o Colorado Trailu. Vedla tudy v roce 2018 naše trasa přes Ameriku. Z trailu na velkou širokou šotolinovou cestu se vyřítili kluk s holkou na celoodpružených kolech. Byli nabalení v péřovkách a vepředu na řidítkách vezli obrovskej bear sprej. Tenkrát jsem si nemyslela, že bych někdy chtěla jet trasu, kde bych musela jet v péřovce a vézt sebou bear sprej. Jenže CT patří společně s Arizona Trailem a Tour Dividem do Triple Crown of Bikepacking. A tak do třetice všeho dobrého, zakusili jsme letos také šlapat v závratné nadmořské výšce, kterou CT disponuje. Dvanáct krásných dní v průměrné nadmořské výšce 3048 m. A bear sprej jsme nevezli.

Jak Broad Peak řekl NE

Rychlostními výstupy na vysoké hory se Martin baví již několik let. Po rekordu na Aconcaguu, nejvyšší horu Ameriky a projektech v Alpách tentokrát zkusil štěstí v Kyrgyzstánu a letos i v Pákistánu při pokusu o rekord na osmitisícovku.

Co se podařilo, co se nepodařilo, co se Martin naučil. A kam ho to táhne dál?

Přijďte si poslechnout přednášku Martina Zhor, běžce a alpinisty, který žije v Alpách, trénuje výškové lezce a vytrvalce, studuje výškovou fyziologii a prostě má rád hory.

Norsko: Láska na první krok

Poté, co Ivan došel z jihu Itálie na sever Norska, uvědomil si, že se tahle severská země stala jeho srdeční záležitostí a rozhodl se tam vrátit. Krajina fjordů a trollů se tak stala ještě na jeden rok jeho domovem. Našel si tu práci a nové přátele, vyzkoušel si spoustu nových aktivit a Norsko se tak vrylo ještě hlouběji pod jeho kůži. To co ale dlouhé roky hledal, našel doma v Česku – lásku k ženě. S Miške a jejími psíky vyrazil na závěrečný roadtrip a navštívili nespočet krásných míst, na které vás vezmou s sebou na jejich společné přednášce.

Treking v Peru a ve světě

Fotograf a cestovatel Pavel Svoboda miluje vysoké hory a rád si vyšlápne do málo okoukaných míst. Tentokrát společně vyrazíme do Peru, kam se vrátil po téměř deseti letech. Rozehřejeme se dobrodružnou výpravou po stopách českých vědců k pramenům Amazonky či na spirituálním poutnickém festivalu vysoko v Andách.

Dlouhý trek kolem posvátné šestitisícové hory Ausangate, výstup na sopku s výškou Kilimandžára či noc v kaktusovém lese. Peru je krásná, divoká a stále dobrodružná země. A jak se Pavel letos měl v indickém Himálaji či na milovaném severu?

Nordkalottleden aka Arctic trail – stezka severní Kalotou

Celá Skandinávie je protkána řadou větších či menších turistických tras. Vždyť právě sever Evropy nabízí jednu z posledních možností zažít skutečnou divočinu na našem kontinentě. Mezi ty méně známé patří i osmisetkilometrová Nordkalottleden, neboli Stezka Severní Kalotou. Klikatí se za polárním kruhem podél hranic tří států: Norska (380 km), Finska (70 km) a Švédska (350 km). Ideální trasa na měsíční procházku pro toho, komu nevadí hodně deště, komáři a permanentně mokré nohy. Odměnou je spousta syrové severské krásy a setkávání se s 8.000 let starou kulturou původních sámských obyvatel.

S paddleboardem na Yukonu

Ve stoje na paddleboardu se dají pohodlně upádlovat tisíce kilometrů. Stačí dostatek času, opatrnost a odhodlání opustit pohodlí jistoty. Na prkně s dlouhým pádlem si Monika plní sny o svobodě, objevování a dalekém putování krásnou krajinou.

Po vydařených expedicích do Skandinávie pro ni byla velkým snem právě Kanada. Co všechno se dá zažít během léta na Yukonu Vám bude ráda vyprávět.

Tato 1300 kilometrů dlouhá výprava po yukonských řekách a jezerech byla nezapomenutelná ještě z jiného důvodu. Obvykle Monika vyráží sama, tentokrát se k ní připojil syn, který se rozhodl ohlídat ji před medvědy. 

Dvouměsíční cesta vedla přes jezera při hranici s Britskou Kolumbií dál po legendární řece Yukon až do Dawson City, v další etapě pak po Big Salmon River, a také po nádherném jezeře Kusawa Lake a Takhini River.

Kanada je rájem pro vodácké tuláky!

Přejít na začátek